03/25/2020 09:00:00    0 Comments
Zapewnienie bezpieczeństwa w magazynie

Zapewnienie bezpieczeństwa w magazynie

Magazyn to strefa, w której występuje szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Porusza się po nim sprzęt jeżdżący (np. wózki widłowe), przechodzą osoby, a także gromadzone się w nim ciężkie ładunki, które składowane są na wysokich regałach. Niezachowanie ostrożności może stać się przyczyną poważnego w skutkach wypadku. Jakie wdrożyć zabezpieczenia, by zminimalizować ryzyko jego wystąpienia? Zapraszamy do lektury!

Przepisy BHP to podstawa

Nawet wprowadzenie najlepszych środków ochronnych nie zapewni bezpieczeństwa, jeśli pracownicy nie będą się stosować do właściwych przepisów BHP. W pierwszej kolejności należy zatem postawić na szkolenia kadry, by nie dochodziło do łamania zapisów regulaminu. Chodzi m.in. o przestrzeganie zaleceń noszenia obuwia ochronnego (z utwardzanymi noskami), kamizelek odblaskowych zwiększających widoczność danego pracownika, poruszania się jedynie w strefach do tego przeznaczonych. 

Oznacz strefy

W magazynie istotne jest wyznaczenie poszczególnych obszarów. Głównie dotyczy to szlaków komunikacyjnych przeznaczonych dla pieszych. Osoby chodzące nie powinny przemieszczać się w pobliżu jeżdżących wózków, by nie stwarzać potencjalnego zagrożenia potrącenia. Obszary takie najlepiej oznakować specjalną taśmą. Najczęściej stosuje się wariant z czarnymi i żółtymi pasami, które łatwo dostrzec.

Równie dobrze sprawdzą się namalowane linie stanowiące granice poszczególnych stref. Musi być to jednak wykonane przez profesjonalistę, by farba nie wytarła się zbyt szybko. W tym celu najlepiej jest zatrudnić ekipę fachowców, którzy zajmą się tym zadaniem.

Zablokuj dostęp do niektórych miejsc

Na magazynie są obszary, do których nie powinny być wprowadzane wózki. Często mówi się o nich, jako o strefach zamkniętych. Żeby uniknąć łamania regulaminu i wjeżdżania do nich ciężkimi maszynami przez pracowników, postaw elementy infrastruktury, które to uniemożliwią. Możesz wybrać przemysłowe wygrodzenia siatkowe, słupki z taśmą magnetyczną, zapory nożycowe lub bariery. 

Kontroluj ruch wewnętrzny

Pojazdy magazynowe generują największe ryzyko zaistnienia zjawisk niepowołanych. Są ciężkie, pozwalają na szybkie poruszanie się, a ich operator ma ograniczone pole widzenia. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, by ograniczyć zagrożenie, jakie może wynikać z nieroztropnego prowadzenia np. wózka widłowego. 

Dobrym posunięciem jest montaż progów zwalniających. Dzięki nim poskromisz zapędy pracowników do jazdy z nadmierną prędkością, a to podstawowa zasada bezpieczeństwa. Często przez strefy z dopuszczonym ruchem wózków, przebiegają różnego rodzaju przewody elektryczne. Warto je zabudować tzw. pomostami kablowymi, by nie doszło do ich uszkodzenia, co mogłoby spowodować spięcia, a nawet stać się przyczyną pożaru. 

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest uderzenie pojazdem np. w regał. Operator często nie widzi najbliższej przestrzeni znajdującej się przed kabiną. W takiej sytuacji mogłoby dojść do upadku ciężkich ładunków przechowywanych na górnych kondygnacjach. Koniecznie zatem zamontuj przed niebezpiecznymi elementami barierki sygnalizujące, niedopuszczające do kontaktu wózka z meblami magazynowymi. Możesz też przymocować do kantów specjalne odbojnice wykonane z elastycznego materiału, które tłumią siłę uderzenia i uniemożliwiają bezpośredni kontakt pojazdu z ramą regału. Warto także zadbać o poprawę widoczności osoby kierującej wózkiem widłowym. W tym celu dobrze jest wyposażyć niektóre strefy w lustra. 

Nie możesz także zapomnieć o zabezpieczeniu miejsca wyładunku towaru. Zainstaluj specjalne akcesoria do ramp przeładunkowych, które np. uniemożliwią uderzenie przyczepą o brzeg betonowego pomostu. 

Podsumowanie

W magazynach, w których poruszają się dedykowane pojazdy i jednocześnie chodzą pracownicy, pojawia się duże prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku. Z tego powodu należy podjąć szereg działań zmniejszających ryzyko wystąpienia zjawiska niepowołanego. Warto zainwestować w specjalne bariery ochronne, odbojnice, taśmy wyznaczające bezpieczne szlaki komunikacyjne czy lustra zwiększające widoczność operatorów. Eliminowanie czynników zagrożenia to tylko jeden krok. Należy również pamiętać o tym, by ustalić zasady przebywania na hali i pilnować przestrzegania zapisów regulaminu.

Comments

Log in or register to post comments