Jak ogrzewać wielkopowierzchniowe budynki przemysłowe?

 

Ogrzewanie hali magazynowej


Ogrzanie hali magazynowej to niełatwe zadanie, ponieważ trudno uzyskać jednakową temperaturę w każdej jej części. Znaczący wpływ na efekty pracy urządzeń grzewczych ma oczywiście powierzchnia i wysokość budynku, ale także ruch powietrza w jego wnętrzu, położenie stanowisk pracy, wysokość regałów, rozmieszczenie bram i drzwi.

Najpopularniejsze wykorzystywane urządzenia to tradycyjne grzejniki wodne, promienniki, nagrzewnice powietrzne lub układy mieszane.

Grzejniki wodne umieszcza się najczęściej przy ścianach zewnętrznych budynku, ponieważ działają podobnie do kurtyn powietrznych - ogrzewają zimne powietrze napływające z zewnątrz. To rozwiązanie ma jednak swoje wady - ponieważ ciepło nie rozchodzi się równomiernie, środkowe strefy pozostają nieogrzane, a pracujące tam osoby mogą odczuwać dyskomfort. System jest więc odpowiedni jedynie jako rozwiązanie wspomagające.

Do ogrzania stanowisk roboczych najlepiej wykorzystać promienniki. Zasada ich działania jest taka, że nie ogrzewają powietrza lecz przedmioty znajdujące się w zasięgu ich promieniowania i podwyższają odczuwalną temperaturę.

Są bardzo popularnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem, ale posiadają ograniczenia. Promienniki gazowe nie mogą być stosowane w miejscach zagrożonych pożarem, wybuchem lub w miejscach składowania materiałów łatwopalnych. Wówczas należy je zastąpić na przykład promiennikami wodnymi lub katalitycznymi, które nie posiadają źródła zapłonu.

Innym, bardzo popularnym rozwiązaniem, jest zastosowanie nagrzewnic powietrznych. Umieszczone na słupach, stropach lub w otworach drzwiowych i bramach, nagrzewają i rozdmuchują pobrane powietrze.

uszczelnienia-fartuchowePonieważ ciepło unosi się ku górze, różnica w temperaturach pomiędzy dolną, a górną strefą może wynosić nawet 10°C. Aby ją wyrównać i zmniejszyć utratę ciepła przez dach, warto dodatkowo zainstalować przy suficie destratyfikatory, kierujące ciepłe powietrze w dół.

Przed montażem, należy przeanalizować ruchy powietrza w budynku, aby prądy się ze sobą nie zderzały. Ma to duży wpływ na uzyskanie optymalnej temperatury.

Nie bez znaczenia jest stan techniczny budynku. 

Odpowiednio ocieplone ściany oraz dach, szczelne okna i drzwi mogą ograniczyć utratę ciepła nawet o 30%.

Jak utrzymać temperaturę w budynku, w którym znajdują się często otwierane doki przeładunkowe?

Popularnym i skutecznym rozwiązaniem są łatwe w montażu uszczelnienia fartuchowe.Uszczelnienia fartuchowe i uszczelnienia szczotkowe


Uszczelnienia szczotkowePodczas przeładunku uszczelnienie zamyka przestrzeń między pojazdem a dokiem, ograniczając wymianę powietrza.

Uszczelnienia fartuchowe oferowane przez naszą firmę wykonane są z wysokiej jakości tkaniny winylowej, która jest elastyczna, odporna na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne.

Podczas najazdu uszczelnienie cofa się na fasadę budynku po czym wraca do swojego położenia.

Aby jeszcze skuteczniej uszczelnić drzwi i bramy warto zamontować na ich krawędziach uszczelnienia szczotkowe.

Długie i gęste włosie uszczelnienia szczotkowego zatrzymuje ciepło, zabezpiecza przed dostawaniem się do budynku kurzu, zanieczyszczeń, insektów oraz gryzoni, a dodatkowo zapewnia ciche domykanie. Jest to rozwiązanie niedrogie, a przy tym bardzo skuteczne.


Większość hal magazynowych to obiekty o dużej energochłonności pod względem ogrzewania i utrzymanie w nich odpowiedniej temperatury to często największa część wydatków przeznaczonych na ich utrzymanie.

Dostosowanie systemu grzewczego do charakterystyki budynku, odpowiednia izolacja, uszczelnienie okien, świetlików, drzwi i bram pozwala na zmniejszenie utraty ciepła nawet o 30%, co przekłada się na ogromne oszczędności w skali roku.